Pr. 1. maj blev der udpeget 4 nye medlemmer til Medierådet for Børn og Unge, der nu har følgende sammensætning:
Birgitte Holm Sørensen , formand og professor, ph.d. på DPU/Århus Universitet
Michael Fleischer, brancherepræsentant for Foreningen Af Filmudlejere I Danmark (FAFID), direktør for SF Film
Lars Broen , brancherepræsentant for Danske Biografer, direktør for Panorama - Biograferne ved Lillebælt
Niels Ulrik Sørensen, forskningsrepræsentant, adjunkt på Center for Ungdomsforskning, DPU/Århus Universitet
Anette Høyrup, forbrugerrepræsentant, Senior Legal Adviser i Forbrugerrådet
Jan Fogt, børnesagkyndig, mag.art., Lektor Frederiksberg Seminarium
Katrine Munch, børnesagkyndig, cand. mag., Dansk og Kommunikation, Københavns Universitet
I sommerferien får Medierådets biograf installeret en digital fremviser. Det betyder, at vi nu kan fremvise film på DCP for filmcensorerne i vores egen biograf i 2D format.
På sit møde i juni besluttede Medierådet, at vi med den nye maskine bør vende tilbage til normale tilstande, hvor film fortrinsvis bliver gennemset med henblik på aldersvurdering i Medierådets biograf ”Nåleøjet”. Forevisninger her i huset er langt at foretrække for alle, da vi har lettere ved at koordinere arbejdet med faste visningsdage for de enkelte censorer.
Som noget nyt vil Medierådet helst modtage trailers i DCP-format, idet vi af tekniske grunde ønsker at udfase de formater, vi har modtaget hidtil. Trailers kan dog fortsat indsendes via link.
Vi håber derfor, at I er med på, at film og trailers skal indsendes på DCP-format til Medierådet fra den 1. august.
Med hensyn til KDM-nøgler oplyses følgende:
Cat. 862 Serial number: 514997
Server installed: Dolby DSS 200-3
Projector installed: Barco DP 100
Projector serial number: 1270768
Vi er klar over, at der kan være enkeltstående tilfælde, hvor filmen skal gennemses ”ude i byen”, men det bør være i absolutte undtagelsestilfælde.
Desværre er vi ikke er klar til at vise film i 3D format. Forhåbentlig bliver det muligt i løbet af efteråret.
Praksis vedr. vurdering af DVD og Blu-ray titler fortsætter uændret.
I ønskes alle en rigtig god sommer!